Защо промяната е хубаво нещо?
Винаги съм била от хората, които обичат промяната. За мен има нещо вълнуващо в това да излезеш от ежедневието си, да опиташ нещо ново, да си създадеш нов навик или да смениш средата си. За много хора промяната обаче е сързана с много стрес. Само, че искаме или не, в момента всички живеем в един променен свят. Свят, в който сме затворени вкъщи повече отколкото ни се иска, в който липсва разнообразие, възможности за създаване на нови емоции и всички сме с маски, които вечно забравяме в джоба на якето вкъщи. Или пък не съвсем? Като вечният оптимист, който съм, ще избера да гледам от позитивната страна на промяната и ще се опитам да дам няколко съвета на хората, на които им е трудно да се напасват към новото си ежедневие. Независимо дали е под карантина или в живота като цяло.
1. Създайте си приятен навик
Промяната не винаги е нещо лошо. Дори бих казала, че рядко е такова. А знаете ли кое прави нещата по-лесни? Да си създадете момент само за себе си, който да чакате с нетърпение. Например, ако сменят локацията на офиса ви, може да се огледате за най-якото кафене наоколо. Така ще чакате с нетърпение момента всяка сутрин, в който ще си вземете свещената чаша кафе. Или пък да се окаже, че в новия квартал, в който живеете, има супер яката зала за тренировки. Тогава ще можете да ходите след работа на зумбата, на която си обещавате от години.
Просто гледайте позитивно, трудно е от начало, но хубавото е някъде там. Скъсалите сте с гаджето – повярвайте ми, ще срещнете много по-подходящ човек. А дотогава може да обърнете внимание на себе си и приятелите си. Сега най-после ще имате време за това излизане петък вечер без някой да ви мрънка къде и с кого сте. Мисля, че схванахте смисъла.
🙂 Карантина пример:
Откакто работя от вкъщи си създадох навика да тренирам преди да започна деня си, да приготвям нещо здравословно за закуска за мен и Юли и да чета по 1-2 глави от някоя книга преди работа. Това ми помага да приема по-лесно факта, че нямам време да се разсъня добре, ако стана и си отворя имейла, защото вече не пътувам до работа, слушайки музика в колата с чаша кафе.
2. Намерете нова „зона на комфорт“
След като сте намерили поне един позитивен пример в новата ситуация, в която се намирате е време и да си създадете „зона на комфорта“. Доста често срещам това определение като нещо негативно, но истината е, че стига да не останем прекалено дълго на едно и също място (не буквално, разбира се) в това да се чувстваме добре в този етап на живота си няма нищо лошо.
Ако сте в нов офис или дом – подредете така, че да се чувствате комфортно. Вземете си любимита си чаша за кафе (моята е с фламинго, много ясно), сгответе или си поръчайте нещо вкусно. Тук вече всеки знае какво го кара да се чувства приятно. Ако ви е трудно да свикнете да тренирате – вземете си готин сак за тренировки, екип, в който се чувствате добре или удобни маратонки. Тук идеята е, че ако самото действие първоначално не ти носи удоволствие, то вещите, свързани с него помагат. Дори да е една обикновена, глупава чаша с фламинго.
🙂 Карантина пример:
След над 5 месеца работа от дивана, земята и барбарона, най-после си обособих „офис зона“ вкъщи. Да, не е кой знае какво, но на бюрото си имам снимки, картички и една много специална визитка-подарък от една приятелка, на която пише Who run the world?. И всеки път, когато я погледна, ми е по-лесно да приема нещата от хубавата им страна.
3. Постави си цел
Ако има нещо, което и аз и Теди правим добре, то това е да си поставяме повече цели, отколкото може да изпълним в близките 10 години. Все пак заради нея и предизвикателството на Хриси Парова за влизане във форма правих над 1500 повторения напади в 12 през нощта. Както вече споменах – вижте каква нова цел може да си поставите в променената ситуация, в която се намирате. Ако сте се преместили близо до фитнес зала и отдавна искате да влезете във форма – сега е момента. Или пък до новия ви офис има езиков център – запишете най-после този курс по испански, който отлагате от години. Нямате приятел – отидете най-после на това море по женски в Гърция. Голямата промяна води след себе си много малки промени. И те всички са за добро, вярвайте ми, дори и да ви изглеждат страшни.
🙂 Карантина пример:
Както казах, седенето вкъщи стана повод освен да правим йога предизвикателства с Теди, да пием детокс чайове по схема (сериозно, не си поръчвайте, просто си сипете вода), да си завърша магистратурата, да изкарам курс по Дигитален Маркетинг в Софтуни, да не си горя косата с пресата и да й правя всякакви маски. А да, и да стартираме блога, който четете и за който едва ли бих събрала време и сили иначе.
Силно се надявам поне един човек, да се е почувствал по-спокойно докато чете тази статия. Дано ви помогна да приемете новите обстовятелства в живота си една идея по-лесно. Защото какви са обстоятелствата не винаги зависи от нас, но това как ние реагираме на тази промяна – да. Затова нека заедно да сритаме задника на Ковид-а и след няколко месеца да излезем от вкъщи и да си наваксаме пропуснаните моменти. А през това време да сме станали една по-добра версия на себе си с още 4 образования, 3 езикови курса, плочки на корема и 2 тави мусака в двете ръце. Шегувам се, разбира се. С 3 тави. 😉
[…] да обяснявам подробно, но промяната на всекидневни навици всъщност е полезна за […]