fbpx
Силата в теб

7 полезни навика, които да копираш

Винаги съм се чудела защо се обръща толкова много внимание на вредните навици като пушене, ядене на нездравословна храна, отлагане на алармата (да, всички го правим) и толкова малко внимание на полезните навици, които имаме. Не знам дали знаете, но всички проучвания твърдят, че ти трябват 21 дни, за да придобиеш или изкорениш навик. И понеже аз обичам да си поставям такива предизвикателства, в последните години всеки месец се опитвам да пия повече вода, да си лягам по-рано, да не вися на телефона постоянно, да чета всеки ден. Не винаги успявам, разбира се, но дори да се опиташ да придобиеш полезен навик води до редица ползи за организма.

Няма да обяснявам подробно, но промяната на всекидневни навици всъщност е полезна за менталното ни здраве, и по-точно за нервната ни система(много скучни думи използвам), и ни кара да се чувстваме по-добре и по-фокусирани. Освен, че в крайна сметка правим нещо полезно за себе си. Усещам, че тази статия ще има и продължение, но за днешната помолих Теди да ми напише 3 нейни полезни навика, аз ще ви дам 3 мои + 1 бонус. Силно се надявам да се предизвикате да придобиете поне един.

1. Винаги закусвам (и то преди кафето!)

Това е нещо, с което родителите ми се гордеят много, защото те не го правят. И до ден днешен майка ми се чуди откъде аз се научих да закусвам всяка сутрин без изключение. Особено при положение, че и двамата не го правят от години (Mамо, предизвиквам те да опиташ този навик, знам че четеш!). Истината е, че когато започнах да се интересувам от отслабване и хранителни режими на около 13-14 години, абсолютно навсякъде прочетох как закуската е много важна, за да задвижиш метаболизма си рано сутрин и да не преядеш с излишни неща през деня. Не сме блог за здравословно хранене, затова няма да навлизам в подробности с примерни закуски и менюта. Истината е, че по-добре да хапнеш нещо малко за закуска, отколко да не закусиш изобщо.

2. Пия много вода и чай

Хората, които ме познават лично, знаят, че аз пия 3 неща – вода, кафе и розе. В този ред. Но истината е, че аз пия и поне 3-4 чая на ден. Което, понеже не искам да задълбавам в полезните свойства на билките (че вече съвсем ще станем бг мама статия), както и да го погледнете, са си още 3-4 чаши вода на ден. Отделно, всяка сутрин пия вода с лимон, което бихме могли и да броим за още един полезен навик. Скоро драстично бях намалила количеството вода за деня. В резултат организмът ми веднага го усети и ме наказа с 2-3 дни главоболие.

Трикът е винаги да стартирате деня с чай / чаша вода с лимон / просто чаша вода, защото организмът е дехидратиран през нощта. Ако като мен пиете и по няколко кафета на ден, то към всяко също ви трябва по 1 чаша вода. По този начин можете неусетно да си набавяте нужното количество.

3. Записвам си задачите за деня

Губя броя на тефтерите, които имам, както и на лепящите се листчета, sticky notes на служебния лаптоп, списъците за пазар и така нататък. Но по-важното е, че винаги когато трябва да знам нещо, то е записано там. Ако и вие се занимавате с доста неща едновременно (справка – пълно работно време, допълнителни проекти, образование, блог, социален живот), то препоръчвам горещо да си записвате задачите за деня. Първо, няма да ги забравите и второ, много често докато запиша нещо и просто ставам да го свърша, за да ми се махне от главата. Има и много яки приложения между другото. Но и това ще оставя за някоя от следващите статии.

4. Бонус навик на Юли, който искам да придобия – разтяга се преди всяка тренировка

Честно казано, още не знам как не съм се контузила при положение, че почти никога не загрявам преди тренировка. Или загрявам колкото да отбия номера. Което не е правилно и ще гледам да го въведа някъде в графата с полезните ми навици.

Теди

С Йоана обичаме да пробваме всякакви предизвикателства за самоусъвършенстване. Някои са успешни, други не толкова, срещу трети все още недоволстваме. Най-вероятно ще имате възможността да прочетете някои от тези експерименти в бъдещи статии. В резултат от тях си създадох някои доста добри навици. Присъединявам се към тези на Йо, нищо, че все още не съм се научила да закусвам. Въпреки че тя постоянно ми се кара, че не го правя, така че ще я послушам някога. А ето и моите предложения:

5. Не започвам деня си със социални мрежи

Аз бях един от онези хора, които взимат телефона си още преди да са станали от леглото. Но в един момент почувствах, че дните ми са разпилени и неорганизирани и реших, че трябва да променя ежедневието си. Една от промените, които направих, беше да започна да записвам задачите си. Йоана вече ви го е предложила като един от нейните полезни навици, така че няма да ви занимавам с подробности.

Другата промяна, която оказа огромен ефект над това как протичат дните ми, е това, че реших да спра телефона и социалните мрежи в първите два часа от деня. Надявах се, че това ще ми даде два часа, в които да правя нещо по-смислено от това да скролвам фейсбук. Резултатът беше, че получих повече от два часа, защото това, че не започвам сутринта си със социални мрежи ми помага да си се фокусирам и да съм по-креативна през целия ден. Сега оставям клипчетата на котки за моментите, когато вече съм наваксала със задачите си.

6. Чета всеки ден

Всеки от нас, с много малки изключения, има рутина в деня си. Особено когато става дума за работа в корпорации, има голям шанс работният ни ден да е почти един и същ с години. Аз се чувствам точно така и мозъкът ми има нужда от някакъв стимул, за да не се отегчава. Затова се старая да чета нещо всеки ден – няколко страници от книга, нова научна статия на тема, която ме интересува, или пък някой форум, свързан с идеите в блога ни. Така научавам нещо ново, докато си почивам от всички екрани, които ме заобикалят постоянно.

Ако не обичате да четете романи, винаги можете да намерите други опции. Всеки има тема, която го интересува, и може да отдели 10-20 минути на ден, за да прочете нещо по нея. Аз напоследък съчетавам този и предишния  навик като чета книга сутрин, докато пия кафе. Това ми е още по-полезно, откакто работя от вкъщи, защото така не започвам деня си пред монитор. В резултат съм по-отпочинала и спокойна.

7. Отделям време на хората около мен

Ежедневието ни става все по-натоварено и намираме все по-малко време да общуваме с роднините и приятелите си. Но ако получихме нещо хубаво от 2020, то е, че тя ни помогна да забавим темпото и да се замислим кои са наистина важните неща в живота ни. Аз установих, че не отделям достатъчно внимание на близките си. Така се роди идеята ежедневно да си избирам един човек, който отдавна не съм виждала, и да го питам как е и какво се случва в живота му.

Започнах да го правя някога в началото на годината и се превърна в един от най-приятните ми навици. Всеки ден отделям десетина минути да се обадя на баба си или да пиша на някоя съученичка, която не съм виждала от години, и просто да се поинтересувам какво се случва в живота им. Повярвайте ми, хората ще ви се зарадват, че се сещате за тях. А когато започнете да го правите, ще установите, че всъщност не сте чак толкова заети за малко общуване, колкото ви се струва.

Това бяха седемте навика, които ви предизвикваме да създадете, споделете с нас кой бихте опитали?

Абмициозна, Мотивирана, Енергична, Позитивна. Обичам книгите, Кучетата и Спорта. А, и да уча - Дипломиран Филолог, Магистър по Международен Бизнес, Дигитален Маркетинг фен и още <3