Как да започнеш блог? Как да избереш за какво да пишеш
Научи как може би е любимата ми категория от блога. Защото в нея ще получавате само и единствено съветите ни от личен опит за това как да започнете от нулата и да изградите нещо. Независимо дали говорим за това да напишете статия, да изберете име за бизнеса си или да си купите домейн. От днес стартира рубриката ни Как да започнеш блог. И да, ще бъде рубрика, защото се оказа, че дори и нещата, които изглеждат лесни на пръв поглед, най-вероятно не са. В моята поредица от статии ще ви запозная с по-творческата част от нещата. Ще ви дам съвети как се пише статия, как да изберете снимките, към кои социални мрежи да се насочите, как да изберете категориите си и т.н. Теди пък ще ви представи по-техническата част на това да имаш блог – как да си избереш/купиш домейн, как да настроиш темата, как да направиш статията да изглежда възможно най-добре визуално и други.
Разбира се, разделили сме задачите по този начин, защото всъщност нещата се случват така и в нашия блог. Аз по-често избирам темите и снимките и се забавлявам да пиша каквото ми е на сърце. А Теди прави нещата да изглеждат добре, да получавате мейлите с абонаменти и сайта ни да бъде на два езика. Но истината е, че блогът ни нямаше да изглежда и наполовина толкова добре без усилията на която и да е от нас. Ако и вие искате да стартирате блог, но имате нужда от някой и друг съвет, искрено вярвам, че тази рубрика ще ви бъде полезна. Най-малкото, ще получите предимството да си спестите всички грешки, които ние допуснахме и продължаваме да допускаме в процеса на развитие.
А сега нека преминем на днешната тема, в която ще ви посъветвам как да изберете основната тематика на своя блог. Ще ви запозная и с главните категории в него, като ще ви дам пример какво направихме ние.
1. Изберете сфера, в която имате интерес и знаете достатъчно
Tова, което прави блога по-интересен и полезен от някоя научна статия, несъмнено е елементът на личния опит. Защото при него всяка една статия е базирана на лично мнение, случка и, като цяло, на принципа проба/грешка. Затова първият ми съвет би бил да изберете за какво искате да пишете. И нека то бъде съчетание от теми, които са ви интересни и такива, за които знаете повече от средностатистическия човек. Защото ние например знаем повече за това как се започва блог, от човек, който няма блог, нали така? Което роди и написаното в тази статия. Със сигурност имате интерес към фитнес, здравословен начин на живот, книги, интериор, лайфстайл или каквото и да е. Просто изберете категорията, в която знаете достатъчно за да започнете, но и имате още какво да научите, за да я развиете.
Жокер: В България е пренаситено с блогове за здравословно хранене, тренировки и рецепти. Личният ми съвет тук е да изберете по-малко популярна сфера, освен ако не сте много, много добри. Уникалността се цени все повече, защото интернет е залят от информация на всякакви теми. Всичко, което не се откроява, просто се губи.
2. Изберете си не повече от 3 ниши
Tук с Теди имахме сериозен проблем. Как така да изберем максимум 3 ниши, при условие, че имаме разностранни интереси? Всъщност макар че блогът ни има 6 категории, те са разделени в точно 3 ниши – бизнес и образование, личностно развитие и мотивация и здравословен начин на живот. Съответно Бизнес свят и Научи как са в нишата за бизнес, Силата в теб и Успешни момичета – в тази за личностно развитие и мотивация и Здравословно и Любими – здравословен начин на живот.
Но причината да имаме тези категории е отново опитът ни в тези сфери. Това, че сме учили и ходили на курсове в различни университети и школи, посещавали сме семинари и обучения, прочели сме и сме изгледали половин Youtube за теми като мотивация, навици, силата на мисълта, позитивното мислене и какво ли още не и не на последно място – храним се здравословно и тренираме всеки ден. Така че открийте силата си, това, в което сте по-добри и знаете една идея повече от някои хора (защото винаги ще има някой, който да знае повече от вас), спрете се на 2-3 категории и просто започнете.
3. Пишете това, което самите вие бихте прочели
Tук вече идва разликата, между това какво ви е интересно и какво се чете. И тук ще ви кажа – пишете за това, което е интересно за вас, които вие бихте прочели и би ви било полезно. Защото никоя статия, която е написана скучно няма да хване окото на някого, дори и да е много, много полезна. Винаги съм си мислела, че дори някоя от статиите ми да е била полезна на един единствен човек си е заслужавало да я напиша. Както вече казах – безлично и безмислено съдържание в интернет, за съжаление, има прекалено много. Бъдете различни, говорете от опит, пишете за нещата, които истински ви вълнуват. Само тогава може да имате лоялна аудитория, която ви чете дори и някоя от статиите да не им е по-вкуса.
В заключение искам да кажа, че ще се радвам да споделите какво още бихте искали да прочетете в тази рубрика. Вече няколко човека ми споделиха, че искат да стартират блог, но още не са решили какъв. Така че надявам се скоро да прочета нещо интересно и от вас 😊