fbpx
Силата в теб

Цели и мотивация за една по-добра твоя версия

В началото на годината всички ние си пожелаваме да сме една по-добра версия на себе си. Независимо дали искате нова работа, да започнете да живеете по-здравословно, да научите нов език, да свалите 5 килограма, да създадете семейство или просто да се отървете от вредните си навици, най-вероятно в полунощ на 1-ви януари сте си поставили някакви цели.  Ние с Йоана също направихме равносметките си за 2020 и планирахме как да продължим в 2021, както в личен план, така и в блога. Все пак какво е по-мотивиращо от вдъхновението?

За съжаление, всеки от нас е изпитвал и тоталната загуба на мотивация няколко дни по-късно. Това е причината фитнесите да са претъпкани през първите две седмици на януари. Това е и причината пета година да отлагам да науча испански език. Забързаното ни ежедневие ни увлича след себе си и скоро целите ни остават все повече на заден план. Защото, колкото и привлекателно да изглеждат, всъщност осъществяването им иска постоянство и дисциплина, които ние понякога нямаме.

Хубавото е, че не се нуждаем от нова година или каквото и да е външни фактори, за да се мотивираме да бъдем по-добри. Имаме нужда само от себе си и от желанието да направим нещо, за да променим живота си. А перфектният момент за тази промяна е тук и сега.

Най-важно е да изберете внимателно какво искате. Ако не изберете правилните цели, сте обречени на неуспех още в началото. Затова отделете време да обмислите желанията си. Бъдете реалисти! Изберете цел, която ви харесва като краен резултат, но и сте готови да вложите целия труд, който ще се наложи, за да я осъществите. Защото трябва да работите здраво за нея. Бъдете сигурни, че целите ви отразяват вашето „ново аз“. Затова ще ви предложа нещата, които ми помагат да задържа мотивацията си, а пък вие можете да ми споделите своите трикове. Ще ви разкажа как аз задавам целите си, а отдолу ще можете да прочетете и как Йо го прави.

1. Обмислям миналия си опит

Първо прочитам миналите си цели и виждам какво е работило преди и какво е обречено на пълен неуспех. Обикновено си поставям годишни и месечни цели. Годишните са насочени към усъвършенстване, а месечните са нещо от сорта на „Пий 2 литра вода всеки ден“ или „Тренирай 5 пъти седмично“. Прехвърлям тези, които не съм завършила, ако все още имам намерение да го направя. Понякога напълно задрасквам някои като неизпълними.

Ето, например, винаги съм си мечтала за перфектен релеф на корема, но осъзнах, че това е безпочвено. Защо? Защото винаги съм обичала да ям всичко и щастието от това да имам плочки, никога няма да победи нещастието от липсата на пица в живота ми. А поставяйки си цели, които не съм мотивирана да изпълня, постига точно обратния ефект и ме демотивира и в други аспекти на живота ми. Помислете си към какво се стремите наистина и направете план как да го постигнете.

2. Изяснявам целите си

Колкото по-ясна представа имам за крайния резултат и детайлите, толкова по-вероятно е да успея да го постигна. Затова се старая се да си отговоря изчерпателно на следните въпроси:

  • Какво искам? Какъв е крайният резултат, който си представям?
  • Защо го искам? Какво би ми донесло постигането на тази цел?
  • Докога трябва да го постигна? Има ли краен срок или е нещо, което искам да променя в живота си завинаги?

Ако имате ясен отговор на тези въпроси, вече знаете какви са целите ви.

3. Записвам ги

Записвам както целите си, така и задачите си за деня. Това, освен, че ми помага да ги запомня (което обикновено ми е трудно), ме мотивира да ги изпълня. Може би, когато го видя написано, го осмислям по-добре и това ми помага да си изясня повече детайли. А може би просто по някакъв начин го чувствам като по-официално обещание към себе си. А и ми дава възможността да групирам целите по категории и винаги когато искам да се върна към тях и да ги прегледам наново. Препоръчвам да ги запишете на ръка в някой тефтер, защото един хитър психологически трик гласи, че докато пишете с химикалка на лист, мозъкът ви не може да се разсейва. А всички знаем колко е лесно да се разсеем, докато пишем нещо в електронен вариант.

4. Правя планове

След като имам вече записаните си цели, сядам и ги разглеждам една по една. Обикновено годишните ми цели са доста обобщени – „Научи ново умение/език“, „Обръщай повече внимание на близките си“, „Храни се здравословно“. Все неща, които сами по себе си изглеждат неизпълними. Затова отделям време да разделя големите задачи на постижими и правя план по тях. Малките, ежедневни неща имат огромно значение, така че целите отгоре се превръщат в „Отдели 30 минути на ден за учене“, „Виж някой приятел, който не си виждала отдавна“, „Включи повече зеленчуци в менюто“. Както сигурно сте чували, трябват ни 21 дни постоянство, за да създадем или изкореним даден навик. Така че това, което правите сутрин с кафето си, например, може да е от по-голямо значение от грандиозните планове.

5. Изпълнявам ги

Това безспорно е и най-трудната част. Помечтахме си, сега трябва да се стегнем и да се опитаме да осъществим поне част от плановете си. Хубавото на личните цели е, че са нещо, което трябва да постигнем сами. Не необходимо да се молим на вселената да ни прати печалба от лотарията или да се надяваме, че позицията, за която си мечтаем, изведнъж ще се освободи. Недостатъкът е, че трябва да поемем отговорност, както за успехите си, така и за провалите си. Всеки от нас е склонен да обвинява шефа си, половинката си или света като цяло за нещастията в живота си. Но истината е, че правим избор във всеки един момент. И само след като осъзнаем и приемем този факт, можем да постигнем всичко, което поискаме.  

Включването на Йоана

Нова година – време за мотивация. Аз лично обожавам личните равносметки и списъците с цели, които си поставям в началото на всяка година. Независимо дали става въпрос за нещо, което искам да постигна в кариерата си или за поредното отслабване, то задаването на цели (дори и да не постигна всички) винаги вдига нивото ми на мотивация и накрая на годината съм по-напред, отколкото съм била предишната. Което е и целта, нали?

Аз лично много обичам да си поставям цели не само в началото на годината, но и в началото на всеки месец (а понякога и седмица). Да, звучи крайно, но единственото състезание, което ми носи удоволствие е това със самата себе си, колкото и странно да звучи. А как точно си ги поставям?

Годишните цели са лесни – там просто вземам някой от розовите ми тефтери с мотивационни цитати (на които вече съм изгубила бройката) и изброявам всичко, което искам да ми се случи тази година, независимо дали ми изглежда постижимо или не. Тук включвам желанията си в личния живот, кариерата, образованието, пътуване, грижа за себе си. Истината е, че години наред в този списък стоеше изречението „Да си направя блог“ или „Да си намеря креативно хоби“. Е, в крайна сметка се сбъдна, макар и толкова по-късно, а аз съм доволна, че този метод работи. Също така обичам да преглеждам целите си от минали години, за да видя прогреса или пък да открия някоя забравена нова възможност.

Месечни цели – тук вече имам стриктно правило. Пиша си точно 5 месечни цели, като най-общо 2-3 от тях са свързани с лични неща и останалите – с работни. По този начин ми стана много по-лесно да обръщам внимание на себе си с малки стъпки. Например имаше периоди, в които целите ми бяха „Да си готвя сама по веднъж седмично“, „Да пия чай всеки ден“, „Да се грижа за косата си повече” и с течение на месеца, който съм отделила за тази цел ми прави впечатление, че в голяма степен полагах грижи за това дори и несъзнателно. Практиката отново ми е да оценявам дали съм постигнала целта и ако не – да я препиша за следващия месец. Така въведох много здравословни навици в живота си с лекота.

Седмични цели – тук говорим вече по-скоро за задачи. Това са всички дребни, но досадни неща, които отлагам от много време като например да си изхвърля старите гримове или да отида до банката. Когато записвам подобни неща (които често се въртят в главата ми от месеци преди това) съм по-склонна най-после да спра да ги отлагам и да ги свърша. Раздробяването на месечните цели на по-малки седмични такива също помага да надграждаме. Ако в месечните ми цели е било „Да се грижа повече за кожата си“, то в седмичните ще влезе нещо от сорта на „Да си купя нов крем за лице“ или „Да си почиствам лицето и сутрин“ и така нататък.

Важното, в крайна сметка, не е да се вманиачаваме, а по-скоро да правим малки стъпки към големите си цели. Защото в крайна сметка дори небостъргачите се редят тухла по тухла, нали така? 😊

Пожелаваме ви да бъдете по-мотивирани и по-щастливи през цялата 2021, а нашето обещание към вас е да не спираме да ви подкрепяме, окуражаваме и вдъхновяваме!

Креативна. Вдъхновена. Постоянна. Обичам технологиите, котките и йогата. Книжен Ентусиаст и Фен на видео игрите. Филолог по образование, Системен Администратор по кариера и Блогър по душа.