5 яки книги, които прочетохме през 2021
От няколко години с Теди имаме 2 традиции свързани с книгите – да си сложим по 50 книги за цел в годишното предизвикателство в Goodreads и да обсъдим в края на годината личният ни топ 5 на книги, които сме прочели. Така че тази година реших да споделя с вас няколко препоръки за готини книги, които може и да сте пропуснали. Някои от тях са сериозни, други не толкова, но аз съм далеч от мнението, че трябва да четеш само „Гордост и предразсъдъци“ (пази, Боже!) и да си някакъв литературен сноб. Така че заповядайте няколко книжни препоръки в категория художествена литература, а скоро обещавам и ревю на някоя книга за бизнес или личностно развитие. Приятно четене 🙂
„Бьорнстад“ – Фредрик Бакман
Никой не знае колко много с Теди сме хулили Бакман. И колко години отказвахме да го четем само защото беше супер препоръчван във фейсбук групата „Какво четеш“. Но и двете си признахме, че ни изненада повече от приятно и определено сме грешили за него. Каквото и да кажа за „Бьорнстад“ ще бъде малко. Никога не съм вярвала, че книга за хокей ще ми хареса толкова много. Може би защото хокея един фон, на който се градят характери, развиват се истории и се рушат човешки съдби. Стилът на Бакман е безупречен, а книгата е толкова увлекателна, че се чете на един дъх. В един малък град насред гората се случва нещо страшно, нещо, което никой не е очаквал и това ще въвлече всички хора в този град по един или друг начин. Книга за характери, за решения, за това дали е по-добре да говорим или да замълчим и защо винаги имаме избор да бъдем по-добри хора. Препоръчвам с 2 ръце и оценката, която съм й дала в Goodreads без съмнение е 5 звезди.
„Човек на име Уве“ – Фредрик Бакман
Да, както казах бях супер предубедена към Бакман, а ето че той присъства в класацията ми с цели 2 книги! Чак и аз не мога да повярвам. „Човек на име Уве“ очевидно е книга за човек на име Уве. Той е един кисел старец, който прекарва дните си в неуспешни опити да се самоубие, докато идиотските му съседи постоянно му пречат вършейки глупости. Но, разбира се, книгата е много повече от това. Ако ви е интересно точно защо един човек е такъв, какъвто е и как така най-киселите хора се оказват с най-големите сърца, то тази книга е точно за вас. Малко смешна, малко тъжна, много дълбока и увлекателна. А когато разбрах че писателската кариера на Бакман всъщност е тръгнала от блога му, където той е описвал историите за този кисел старец и читателите му след гласуване са решили тези истории да се превърнат в книга го признах за наш човек.
„Кратки отговори на големите въпроси“ – Стивън Хокинг
Да, правилно прочетохте. Сред любимите ми книги тази година присъства и такава за физика. Излишно е дори да започна да обяснявам на колко точно светлинни години интелектуално е бил от нас Стивън Хокинг. Така че за мен беше безкрайно интересно да прочета на разбираем език разсъжденията му на теми като „Ще завладеем ли космоса“, „Какво ще е бъдещето на Земята“, „Има ли Бог“ и най-вече кога Изкуственият Интелект ще ни превземе напълно. За съжаление ще бъде по-скоро отколкото си мислим. Ако имате нужда да раздвижите мозъчните си клетки и ви се чете нещо увлекателно и същевременно болезнено актуално, то препоръчвам ви тази книга. Обещавам, че в нея не пише само за физика!
„Съдбовен път“ – Кристин Хана
И от физика минаваме на типична тийн история. Но за сметка на това пък много интересна. Лекси е момиче, израстнало в приемни семейства, което започва живота си на чисто. И си намира най-добра приятелка и се влюбва в едно момче. Разбира се, всичко е много по-сложно и заплетено от това обяснение, но не обичам да издавам много от сюжета. Интересно е, че голяма част от книгата минава през очите на една майка, която е готова на всичко, за да предпази децата си. Дори и на това да им съсипе животите в известна степен. Знам, че написах че това е тийн роман, защото героите са такива, но всъщност историята в тази книга е доста сериозна и далеч не е за деца.
„Да станем мъдри родители – бебето от 0 до 6 месеца“ – Гари Езо, Робърт Бъкнам
Ето я и причината да мога да напиша тази статия – бебето ми спи. Тази книга ми беше изключително полезна, тъй като светът на бебета ми беше напълно непознат. Написана е от педиатри, изключително съвременна и дава основни насоки за това какво да очаквате през първите 6 месеца на едно бебе. Аз например нямах идея, че ще яде на 3 часа, честно! Но пък съветите относно съня се опитах да приложа още от раждането на бебето и мисля, че успях да изградя един режим, благодарение на който всички вкъщи спим поне по 8 часа на нощ без прекъсване! Ако не ви се вижда като нещо съществено питайте някоя друга майка какво мисли по въпроса. Така че ако ви предстои да станете родители – препоръчвам книгата с 2 ръце.