30 неща, които научих за 30 години – Йоана
След като скоро ставам на 30 години реших, че е време за равносметка. И докато всички деца на 90-те се успокояваме с дежурното 30 са новите 20, то истината е, че 30-те са много по-готини от 20-те. Защото на 20 години си все още млад, зелен и глупав. Не че на 30 не си, но поне си една идея по-малко глупав, благодарение на житейските уроци, преходните приятелства, любовните разочарования и всичко друго, типично за двайсет-годишните. Чудех се дали статията да не се казва „30 неща, които бих казала на себе си на 20 години“, защото съветите в нея щяха пак да са валидни, но както и да е. Да започваме по същество.
- Съдбата си знае работата, преведено още като добре, че не влязох да уча право в СУ.
- Възползвай се от възможностите си. Замини за този семестър в чужбина. Четири месеца на остров на издръжка на университета не са за изпускане. Да не говорим за приятелствата и спомените за цял живот.
- Открий истинските си приятели. Като стана въпрос за приятелство – трябват ти не повече от 2-3-ма истински приятели. Няма такива филми като обща компания когато си на 30. И не ти й трябва.
- Без лични взаимоотношения на работното място. Много хубаво правило, нарушавала съм го поне пет пъти. Но пък в офиса се запознах с мъжа си, а да не говорим колко приятелства и познанства имам.
- Всичко минава с времето – и тежката раздяла, и липсата на мотивация, и напрежението в работата. Важното е на края на деня да знаеш, че утре ще е малко по-добре.
- Говори по-малко и слушай повече. – всеки човек е интересен и има какво да научиш от него. Независимо дали как да се гримираш, какво е деферна шайба или как да започнеш бизнес.
- Задавай въпроси – нали знаете тази поговорка „По-добре да съжаляваш, че си направил нещо, отколкото, че не си го направил“. Така е и с въпросите, които не си задал. После моментът отминава, а нямаш отговор. Независимо дали говорим за връзка или работа.
- И намирай отговори. Най-лесният начин да научиш нещо е да попиташ някой, който вече го е правил. Така се става добър в работата, спорта и каквото още си решиш.
- Спортувай често. Няма нищо по-хубаво от зареждаща тренировка. Помня как започнах да ходя на аеробика, само защото треньорката ми беше супер позитивна и ме зареждаше (да, Светле, за теб става въпрос! <3 ). Физическата форма после е само бонус към психическото здраве.
- Махни токсичните хора. Възможно най-бързо. Аз ги повлачих още няколко години, но днес мога да кажа, че не си общувам с никого насила. Така че ако си общуваме – честито! Харесвам ви искрено.
- Не се вписвай. – Имах един период, в който много държах да съм като всички. Сега се чудя защо. Синдрома на 20-те години предполагам.
- Да се грижиш за себе си е важно. Не по-малко отколкото е важно да се грижиш за другите. Така че си сготви любимата вечеря.
- Не се самосъжалявай. Клише или не – животът е такъв, какъвто си го направиш. И да – ти си го направи достоен за самосъжаление. Но и ти си го оправи после, така че браво.
- Чети повече книги. Имах едно гадже, дето ми мрънкаше, че не му обръщам внимание, защото много чета книги. Е вече го нямам, но пък имам по-голяма библиотека. Най-доброто решение!
- Когато не знаеш какво искаш – поискай мнение. Още помня как питах една приятелка дали да уча втора магистратура. Тя каза не и се опита да ме убеди, че няма смисъл. В този момент разбрах, че искам да уча. Честита ми втора магистратура.
- Забавлявай се повече. Е това, ако не е урок, който всички научихме покрай Ковид, не знам. Още не мога да си простя, че не съм ходила на всички концерти, на които исках да отида, че съм си лягала рано и не съм пътувала повече. Дано да компенсирам в бъдеще.
- Връзката с природата помага на всички други връзки. Или ако ти трябва спокойствие – хващай гората. В планината често няма обхват и интернет, което е добре дошло.
- Използвай по-малко социални мрежи. Честно, бях ги спряла за около месец и това беше най-продуктивният период в живота ми. Май е време да ги огранича максимално пак.
- Постави се на мястото на другия. Защото не знаеш каква е историята му, какво му е в главата и дали утре ти няма да си на същото място.
- Но не бъди прекалено наивна. В един период бях изгубила способността да защитавам себе си, защото мислех че съм прекалено крайна, прекалено неразбрана и като цяло проблемът е в мен, че не съм достатъчно либерална да приема някои неща. Е, не беше.
- Пътувай повече.
- Купи си всичко, което искаш (и можеш да си позволиш, разбира се). Защото после ще искаш да купуваш неща само на детето. Ето това никой не ти казва на 20!
- Допускай грешки спокойно. Нищо не е толкова драматично, колкото изглежда. А и това не са грешки, а уроци, нали така?
- Спестявай! Сега можеше да имам солидни спестявания, ако бях отделяла пари от заплатата си редовно. Но все пак по-добре късно, отколкото никога.
- Външният вид е важен! Защото показва отношението ти към себе си. А ти заслужаваш да си най-добрата своя версия.
- Инвестирай в себе си. Инвестирай в образованието си, в кариерата си, дори и във външния си вид. Инвестицията се нарича така именно защото ще ти се върне след време. И то повече отколкото си вложил.
- Намери си ново хоби. Теди винаги казва, че човек трябва да има 3 хобита – едно, от което да изкарваш пари, друго, от което да си във форма и трето, което да те държи креативен. Остава ми да намеря първото.
- Работи това, което харесваш и няма да работиш и един ден. Клишетата май са клишета именно защото са верни. Другият вариант е да имаш супер готини колеги като моите и да ходиш на работа всеки ден с усмивка.
- Просто започни. Този блог, курсът по дигитален маркетинг в Софтуни, да ядеш здравословно или всичко останало, което ти се иска. Първата стъпка е най-трудна, но пък началото е и най-вълнуващо.
- Най-доброто предстои. Винаги. Защото ако нещо не свършва добре, значи просто не е свършило. За разлика от тази статия.
[…] статията „30 неща, които научих за 30 години“ много хора ми писаха колко им е харесала. И според […]