10 съвета за нова работа
Наскоро и аз и Теди сменихме работните си места. След няколко години посветени в развитието на кариера в други компании и двете решихме, че сме достигнали максимума си и потърсихме нови предизвикателства почти едновременно. Както винаги положението е „съдбата си знае работата“, така че очаквайте нови, интересни и полезни статии по темата. Тя е обещала да ви разкаже какво е да си жена мениджър в IT компания, а за прехода от корпорация към малка фирма може да видите ТУК. Аз пък съм ви подготвила интересни материали за връщането на работа след 2 години пауза (разбирайте майчинство). Дотогава обаче може да видите нашите топ 10 съвета за нова работа, които ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да спазвате на новото си работно място, ако и вие сте в нашето положение. Е, приятно четене 😊
Разделяйте личното от професионалното
Винаги със започването на нова работа започват и нови, лични отношения с една група хора (разбирайте колеги). И колкото и да сме си симпатични всички и да искаме да работим в приятелска и приятна атмосфера, на моменти това може да е нож с две остриета. Като за начало избягвайте да споделяте прекалено много или прекалено лична информация за себе си. Опитайте се да градите професионалния си образ на силните си качества, а дискретността и балансираното поведение определено са едни от тях.
Не всеки ти е приятел
Това е свързано и с предишната точка. На работа най-добрият вариант е да нямаш приятели в чистия смисъл на думата. Пиша го с пълното съзнание, че едни от най-добрите ми приятели съм срещнала точно в офиса (поздрави, Толи J). Само че не всеки успява да балансира добрите лични отношения с добрите професионални такива. Просто офиса е конкурентна среда и каквото и да си говорим там всеки иска да бъде най-добрият. Не ме разбирайте погрешно – да имаш приятели на работа е безценно и много приятно. Но по време на работа най-добрия вариант е да оставите професионалното отношение за офиса, а приятелското – за извън работно време. А не да си подавате портокали по време на визитата на мениджъра ви от Англия, НАЛИ ТОЛИ?!?!
Не коментирайте доходите си
Може и да ви се вижда странна тази точка, това е нещо, което дори присъства в трудовите договори на повечето компании. И въпреки това не веднъж съм се озовавала в позиция, в която да ме питат в прав текст „Ти колко пари взимаш?“. И това, че вие сте тактични и не бихте го направили не значи че няма да ви се случи. Най-добрият отговор за това е именно да си измиете ръцете с това, че според политиката на компанията не е удачно да се коментират такива подробности. В много големи компании заплатата се формира на база предишен опит, квалификация, образование, представяне на интервюто и конкуренция. Така че е напълно нормално хора на една и съща позиция да имат различно трудово възнаграждение. От вас зависи да не влизате в обяснителен режим по темата, за да си спестите много коментари зад гърба си.
Бъдете готови за непредвидени ситуации
Не винаги всичко е такова, каквото изглежда. Особено ако работата ви е динамична, а ежедневието разнообразно непредвидените ситуации понякога са част от пейзажа. Бъдете хладнокръвни, уравновесени и търсете решение на проблемите дори и да не ви засягат пряко или да не зависят от вас. За да бъдеш добър в работата си трябва да притежаваш най-вече правилните лични качества. За това какви са те и как да ги развиеш ще прочетете и в нашия гайд – Първи стъпки в кариерата. А дотогава просто се опитайте да приемате нещата такива, каквито са. Дори и на моменти да не са точно такива, каквито сте си ги представяли. Съветът важи както за офиса, така и за живота.
Не мрънкайте
Няма нищо по-досадно от това да работиш с мрънкащи, кисели и недоволни хора. Затова не бъдете един от тях. Истината е, че прекарваме по-голямата част от живота си в работа. И от нас зависи дали ще бъдем настроени позитивно към това, което правим. Работата е много, заплатата е ниска, колегите ми ме дразнят …. Всичко това са мрънканици, които може да чуете в почти всеки офис. Правилният подход тук е да си дадете достатъчно време да навлезете в работата, за да видите дали все пак може да се справите с натоварването. Както и да търсите решение за всичките си проблеми. Не харесвате колегите си – никой не ви кара да сте си най-добри приятели. Просто не общувайте с тях на лични теми.
Заплатата ви е ниска – дайте си срок (например 1 година), в който да се опитате да се докажете като професионалист и да видите дали усилията ви се забелязват и дали си заслужава. И през това време просто се опитайте да сте над нещата и да сте по-позитивни. Помага за всичко, не само за работата. Понякога това да си позитивен може да бъде най-силното ти оръжие и да ти отвори всички врати.
Не се включвайте в клюките
Клюките в офис среда за съжаление са нещо неизбежно. Просто няма как толкова много и различни хора на едно място да не станат обект за обсъждане в един или друг момент. На клюките в офиса обаче не се гледа с добро око и ако се включвате често в подобни обсъждания на други колеги, шефове или просто някакви случайни хора, то шансът да направите лошо впечатление е огромен. Просто вие автоматично се превръщате в човек, на когото не може да се има доверие. А както написахме в началото на тази статия – да бъдеш дискретен и балансиран са ключови качества на работното място.
Заложете на качеството
Когато започваме нова работа често се стремим максимално бързо да докажем, че сме правилния избор за позицията. Че сме най-добрите, най-бързите и най-качествените служители на света. Само че познайте дали на работа ще останат хората, които вършат работата бързо или хората, които я вършат качествено? Разбира се, че най-добрият вариант е да съчетавате различните стилове на работа, но като цяло в началото се опитайте да правите нещата по правилния начин. Всички са наясно, че сте нови и много по-добро впечатление прави да вършите нещата добре, макар и по-бавно. В бързането стават грешки и това е много правилно. Просто свалете малко очакванията към себе си и нещата ще си дойдат на мястото.
Бъдете търпеливи към другите (и към себе си!)
Това е свързано с горната точка. Дайте си достатъчно ВРЕМЕ! Всички знаят, че сте нови, но изглежда, че вие го забравяте доста често. Хората очакват, че за месец-два ще натрупат знанията, които други имат с години на определена позиция. Колкото и схватливи и умни да сте обаче, някои неща просто изискват практика. А тя идва с времето. Така че ако сте на нова работа – заредете се с търпение. Както към другите си колеги, така и към себе си. Може и да проведете разговор с мениджъра си, където да изкоментирате какви са неговите очаквания към вас. Защото както вече споделих понякога нашите очаквания към себе си са в пъти по-високи, отколкото тези на другите хора. Да, дори и на шефовете.
Фокусирайте се максимално
Когато започвате нова работа страндартно имате 6 месеца изпитателен срок. Опитайте се през този период да бъдете максимално фокусирани през работното си време. Наблюдавайте поведението и подхода на работа на другите хора и създайте свой собствен. Едни от най-успешните си стъпки в кариерата съм правила само защото буквално съм копирала подхода и поведението на работа на избран от мен човек, прекарал дълго време на тази позиция. Колкото по-фокусирани сте над работата си и над себе си като професионалист – толкова по-добре ще успеете да изградите имиджа си.
Нищо не е на всяка цена
И последният ни съвет по темата е, че в крайна сметка нищо не е на всяка цена. Ако усещате, че работата не ви харесва или пък, че това не е вашето място – потърсете други възможности за развитие. Недейте да хвърляте прекално много усилия някъде, където усещате, че не е правилно. Един от колегите ми е напуснал само след седмица работа в друга фирма, за да попадне после на правилното място. Така че дайте си време, постарайте се, но нека не е за сметка на вътрешният ви комфорт.
Заключение:
Да започнеш нова работа си е стресиращо изживяване. Обяви, интервюта и накрая цял куп нови хора и отговорности. Надявам се, че тази статия ще ви бъде полезна. Мисля, че дори и да не сте на нова работа може да намерите в нея нещо полезно за себе си. И за времето, което прекарвате в офиса, и за живота си като цяло.
Виж още:
Защо да работиш в корпорация не е толкова яко, колкото си мислиш?