fbpx
Силата в теб

Здравословното хранене – искрено и лично

В днешно време здравословното хранене е като политиката – всеки си има собствено мнение и всеки мисли, че неговото е най-правилно. Както знаете нашият блог има категория Здравословно, където с Теди споделяме преди всичко кои навици от здравословния начин на живот помагат за това да си по-продуктивна и да бъдеш една по-добра версия на себе си не само в кариерата си, но и като цяло. И здравословното хранене и спорта се оказват една голяма част от тези здравословни навици. В тази част от статията ще ви споделя как и защо се храня аз, какви според мен са плюсовете от това, как да започнете с малки стъпки да променяте ежедневието си към по-добро поне що се отнася до храната. Теди е малко по-скептично настроена по-темата, но разбира се ще включим и нейното мнение. Няма нищо по-хубаво от това да имаш повече гледни точки по даден въпрос.

Как започна всичко?

Нека започнем с малко история. И аз като повечето момичета на възрастта от 15-16 години започнах да се интересувам от диетите, от това да изглеждам по-добре и най-общо казано да бъда по-слаба. Тогава прекарах доста време в четене на различни форуми, статии и списания. Явно съм попаднала на добри източници, защото до ден днешен съм противник на крайните диети, на това да се изключва цяла хранителна група от менюто (пример Кето режим) и като цяло имам един единствен спомен как трябваше да съм на кисело мляко и ябълки цял ден от т. нар. 90-дневна диета и този ден приключи с разходката ми до магазина за кроасани. Оттогава до днес смея да твърдя, че се храня здравословно. Чувствам се добре, енергична съм и храната ми е не само здравословна, но и вкусна.

Какво ям / не ям?

За мен ключа към здравословното хранене е в баланса. На първо място в почти всяко свое основно хранене се старая да включвам всички хранителни групи и да си набавя въглехидрати, мазнини и протеин. Доста често хапвам яйца, извара, месо, зеленчуци, картофи, плодове, кисело мляко. Старая се ако ям хляб, той да е пълнозърнест, ям пица с пълнозърнесто тесто, слагам си мед вместо захар, зехтин вместо олио. Не обичам да пържа затова готвя предимно на фурна. Именно тези малки навици са ключа към това да не се ограничаваш, но и да правиш нещо полезно за себе си и за здравето си.

Защо е важно да готвиш?

В днешно време много жени се гордеят с това, че не могат да готвят. Аз лично не ги разбирам. Готвенето на първо място е грижа – грижа за себе си и за близките. По този начин е много по-лесно да контролираш това какво ядеш. И да си набавяш много повече полезни елементи с храната, отколкото вредни. Аз съм израстнала в семейство където храната е на почит и всеки ден се приготвя нещо различно за вечеря, ядат се предимно сезонни плодове и зеленчуци, супи, готвени ястия и тн. И никога не съм приемала т. нар. „манджи“ за нездравословна храна и дори напротив. И да, родителите ми са работещи хора и общо взето се виждахме само на вечеря, но липсата на време никога не е била оправдание за това да няма сготвено на масата. Дори и да става въпрос за един омлет.

Какви са ползите?

Както вече споменах ползите от здравословното хранене са многобройни и те далеч не са само в набавянето на витамини за организма. Здравословната храна и нейното приготвяне създават дисциплина и учат на това как с малки стъпки да изградиш полезни навици. Има храни, които влияят на концентрацията и на работата на мозъка (може би ще напишем отделна статия за това, тъй като темата е обширна). Има храни, които спомагат да си по-енергичен и активен, а има и такива, които са просто удоволствие за душата. Моят съвет е всеки сам да открие своя начин на хранене и да усети плюсовете от това за себе си. Обещавам ви, че ако го направите няма да съжалявате.

Очаквайте следващото ни интервю в рубриката Успешни момичета с Йоанна Павлова, която има блог за здравословно хранене. Аз го използвам редовно, за да черпя идеи и вдъхновение за приготвянето на вкусна, здравословна и красива храна.

Теди:

Преди да започна, искам да уточня, че от двете ни Йоана е тази, която се храни здравословно. Аз съм по-скоро на приципа, че ще ям каквото ми се яде, дори тази храна да не е определяна като „полезна“. Ям пържени храни, бяло тесто, бяла захар, газирани напитки, позволявам си снаксове/чипсове. Просто се старая да не отивам в крайности. Мисля, че поддържането на баланса е ключово за доброто ви състояние.

Здравословното хранене е истинско предизвикателство в нашето забързано ежедневие. С работата, домашните задължения, тренировките, ученето, децата и всичко останали задачи, с които средностатистичеката жена се е нагърбила, изкушението да хапнеш нещо вредно набързо е огромно. Фактът, че в супермаркетите често правим компромис с качеството в името на по-ниската цена, също не помага на здравословното ни хранене. Повярвайте ми, знам повечето оправдания защо не можете да спазвате хранителен режим. Използвала съм повечето от тях.

Йо вече ви даде причини да започнете да се храните здравословно, затова аз няма да я повтарям. Вместо това ще се опитам да ви дам няколко насоки как да го постигнете за напълно скарани с режимите хора. Мисля, че е наистина лесно да се придържате към тях, дори да не сте стриктни.

  • Първият съвет не е точно свързан с храната, но е основополагащ, а именно – вода, вода и пак вода. Вероятно вече всички сме чели за перфектното количество от 8 чаши на ден. Ако ви е по-лесно да следите колко пиете, има и хиляди приложения, с които можете да го правите. Като цяло, просто пийте колкото може повече вода. Ако успеете да замените газираните напитки и соковете с нея още по-добре.
  • Яжте повече пресни плодове и зеленчуци. Възможностите тук са толкова много – можете да добавите плодове към закуската си, да си направите салата за обяд, да похапнете банан или ябълка, докато тичате по задачи. Ако сте като мен и имате баба, която отказва да се прибере в града и продължава да ви снабдява с пресни зеленчуци от градината си, сте тотални късметлии.
  • Изхвърлете вредните храни от дома си. Отървете се от чипсовете, кроасаните, бисквитите и всичко останало, което ще ви изкушава непрекъснато. Така, когато ви се прияде нещо сладко в 3 през нощта, шансът да се откажете да отидете до магазина е огромен. Заменете сладоледа с кисело мляко с плодове, яжте сурови ядки, вместо печени, проявете въображение, съобразно вашия собствен вкус.
  • Намалете солта и захарта, която консумирате. Защото в повечето готови храни вече има добавени и е много лесно да превишите полезната доза. Приемането на твърде много захар може да доведе до инсулинова резистентност и диабет, а прекаленото количество сол – до високо кръвно налягане. Но дори да не се разболеете има доста други вредни ефекти. Знам, че в началото всичко ще ви е безвкусно, но с времето се свиква.
  • Не гладувайте. Знам за всичките диети, които ви препоръчват да живеете на възможно най-малко храна, или за инфлуенсърите в инстаграм, които ви убеждават, че е красиво и здравословно да имате 50 см талия. Но тялото ви има нужда от енергия, а можете да си я набавите само от храната. И повярвайте ми, това да сте супер слаби няма да ви направи щастливи, ако е за сметка на здравето ви. Най-добрият съвет, който мога да ви дам, е да се храните балансирано.

Да се храним здравословно не означава да променим тотално навиците си или да се откажем тотално от всички вредни храни. Просто да се грижим за тялото си, защото то е единственият истински дом, който имаме.

Споделете с нас в коментарите триковете, с които вие превръщате здравословното хранене с удоволствие.

Абмициозна, Мотивирана, Енергична, Позитивна. Обичам книгите, Кучетата и Спорта. А, и да уча - Дипломиран Филолог, Магистър по Международен Бизнес, Дигитален Маркетинг фен и още <3