3 книги за личностно развитие, които трябва да прочетеш
Книгите за личностно развитие са нещо, което винаги съм смятала за излишно в литературата. И много се изненадвах на хората, които ги четат и купуват. Допреди около година, когато реших да видя какво толкова интересено има в тях. Трябва да си призная – очакванията ми за глупаво съдържание и стил не бяха оправдани. Да, има и много такива книги, от които няма какво ново да научиш и просто повтарят общовалидни истини с назидателен тон. Но има и книги, които те карат да се замислиш и да научиш много нови неща – за себе си и за съзнанието си.
Книгите, които аз харесвам са преди всичко свързани със силата на мисълта, позитивното мислене, подреждането на приоритетите в живота. Като цяло, съм огромен фен на това да се мисли повече и да се говори по-малко преди да се действа. Смея да твърдя, че това е и мнението на Теди, защото все пак освен общ блог, имаме и обща библиотека. Всичко, което си заслужава четенето, е минало и през двете ни. Истината е, че ако не си с отворено съзнание относно възможността да промениш каквото и да е в живота ти – работа, характер, ежедневие – то каквато и книга да прочетеш едва ли би имало някакъв ефект. Именно затова и книгите, които ще препоръчаме в тази статия, говорят сами по себе си за промяната, която започва отвътре навън и за това, че всичко, което ни заобикаля, е преди всичко отражение на мислите ни.
Магията на мащабното мислене – Дейвид Шуорц
Магията на мащабното мислене е първата подобна книга, която прочетох и ми хареса. И не я препоръчвам на хора, които мислят негативно. Те, така или иначе, едва ли ще обърнат внимание на така ценната информация, предадена в една книга. Да, в нея са събрани общовалидни истини, но за голяма част от тях дори и не се замисляме в ежедневието. Всъщност в това да мислиш мащабно няма нищо лошо и дори и да не изпълниш мечтите или целите си на 100%, пак ще бъдеш по-близо от някой, който мисли на дребно. Хората са казали „Ако искаш да стигнеш звездите – цели се към Луната“, нали така?
Авторът Дейвид Шуорц буквално е тръгнал от нищото и е успял да се издигне до президент на собствена компания и лектор на над 3000 семинара. А в книгата са включени съвети за успех в работата, личния живот, характера. Успехът пък е представен не като късмет или сбор от опит и интелект, а като резултат от избор. Това, което аз най-много харесах в тази книга, беше практическата й насоченост. След всяка глава бяха обобщени най-важните точки, които си заслужава да запомниш и приложиш към принципите си, за да промениш живота си към по-добро.
Преди години четох в някоя друга книга, че ние сме поколението, в което е най-лесно да успееш. Не защото имаш най-много възможности или защото сме най-умни, а защото конкуренцията е най-ниска. Хората се отказват доста често преди дори да са опитали и реално когато решиш да стартираш бизнес или да се изкачиш в служебната йерархия, или да постигнеш каквото и да е в живота си, то конкуренцията ти в голяма степен се отстранява сама – защото не вярва в себе си и дори и не се опитва да промени нещата. Затова смятам, че подобен тип книги са толкова актуални сега. Защото всъщност да повярваш, че можеш и да не се откажеш на моменти е по-трудно, отколкото да постигнеш конкретното нещо.
Магията на мащабното мислене е книга, която ако не ви помогне, то поне със сигурност няма да ви навреди. И когато имате проблем с някоя ситуация просто си задайте върпоса „Това ще има ли значение за мен след 5 години?“ Ако отговорът е НЕ, то няма смисъл да губите време и енергия да се ядосвате за него. Ето ви един пример как мащабното мислене може да ви помогне. За да намерите още – просто прочетете книгата.
4 часовата работна седмица – Тимъти Ферис
За 4 часовата работна седмица прочетох в редица други книги. Оказа се, че тя е послужила за вдъхновение на не един и двама автори на подобен тип литература. Съответно си казах, че трябва да видя какво толкова специално има в нея. Е, трябва да си призная, че тази книга надмина очакванията ми. Противно на заглавието, няма да се научите как да работите само 4 часа на седмица, но тази книга дава полезни съвети на тема организиране на времето, поставяне на приоритети, как да се научим да казваме НЕ на маловажните неща и всъщност как да намерим време да правим нещата, които обичаме, а не само тези, които сме длъжни. Идеята е, че колкото по-ефективно работите, толкова по-малко време ще ви бъде нужно да свършите работата си. И съответно толкова повече време ще ви остава за пътуване, за хобито ви или за семейството ви.
Но 4 часовата работна седмица не дава само съвети за продуктивност, а и такива за правилно разпределяне и на личните ни финанси. Отново през призмата на това как да спестим време. Книгата съдържа практически задачи, които да изпълнявате с цел да приложите максимално теорията на автора относно разпределянето на времето и подреждането на приоритети. И фактът, че всъщност през повечето време работим усилено само за да можем да кажем, че работим усилено. А не защото има реална нужда от това.
Посланието, което ми хареса, е това да намерим възможно най-много време за себе си. И след това да го използваме пълноценно. Защото истината е, че животът минава прекалено бързо в работа и често отлагаме за „по-натам“ нещата, които всъщност ни карат да се чувстваме живи. Замислете се за това другия път, когато имате избор дали да направите нещо спонтанно, а мозъкът ви се опитва да намери 100 причини да не го правите. И просто ги задраскайте и го направете.
Тънкото изкуство да не ти пука – Марк Менсън
Тънкото изкуство да не ти пука е страхотна книга за това кои са важните неща в живота и как да спрем да губим време, нерви и енергия за останалите. Ако ви е омръзнало от сладникавия позитивизъм на книгите за личностно развитие, то тази книга е точно за вас. Именно защото в нея няма да откриете дори и малко такъв. Това е може би и една от най-реалистичните книги, които съм чела. Защото тук съветите тип Fake it until you make it, не са приложими. Щастието идва от поемането на отговорност за собствените проблеми, намирането на техните решения и приемане на личните грешки. Все неща, които са много трудни на съвременното общество. Колкото и да се опитват да ни внушат друго от социалните мрежи – животът на никого не е идеален. Нито външният вид, нито характерът, нито работата или ежедневието.
Друго, което няма да намерите в тази книга, това е натискът да бъдете велик. Да, не всеки ще стане световноизвестен певец, суперуспешен адвокат, лекар или архитект. Най-вероятно ще си останете от средностатистическата класа, която не е направила медицинско откритие и не е спасила планетата. И знаете ли какво? Това е ок. Защото момента, в който отхвърлите нереалистичните очаквания, които сами имате към себе си, и се отървете от грешните си ценности, то това е момента, в който ще се почувствате щастливи. Достатъчно е да бъдете добър човек и да се стремите всеки ден да се развивате и да правите нещо за себе си и другите. Дори и това нещо да не е голямо. Важното е, да не ви пука.
В заключение
Забелязахте ли какво е общото между тези 3 книги? За мен това е развиването на характер като основа на цялостния успех в живота, независимо дали говорим за успешна кариера, брак, взаимоотношения или социален статус. Характерът е градивната единица, над която си заслужава да съсредоточавате усилията си ден след ден, цял живот. „Аз просто съм с такъв характер“ е може би най-глупавото извинение за неуспех, което съм чувала. Борбата започва отвътре и продължава всеки ден. Като за начало, опитайте се да мислите по-мащабно и да работите 4 часа на седмица върху себе си и нещата, които наистина искате да постигнете в живота и успехът ще дойде. А ако не – да не ви пука. Важното е да сме живи и здрави.